Príbeh o tom ako (ne)fungujú sankcie, alebo ako chytrí Indovia hlúpym Američanom ropu predávajú. Samozrejme ruskú. 

Americké sankcie voči Rusku za jeho februárovú inváziu na Ukrajinu zakazujú dovoz energetických produktov ruského pôvodu do Spojených štátov vrátane ropy, rafinovaných palív, destilátov, uhlia a plynu.

Spojené štáty teraz vyjadrili Indii obavy, že sa začiatkom tohto roka použilo na vývoz paliva vyrobeného z ruskej ropy do New Yorku prostredníctvom prepravy na otvorenom mori, uviedol v sobotu popredný indický centrálny bankár.

“Viete, že existujú sankcie proti ľuďom, ktorí kupujú ruskú ropu, a to nám oznámilo ministerstvo financií USA,” povedal viceguvernér Reserve Bank of India Michael Patra pred publikom vládnych úradníkov a osobností z oblasti financií a bankovníctva.

„Ukázalo sa, že indická loď sa stretla s ruským tankerom uprostred mora, nabrala tam  ropu, priplávala do prístavu v Gudžaráte, v tomto prístave bola potom ropa spracovaná a premenená na destilát,“ informoval Patra na podujatí v štáte Uríša, ktoré sa konalo na oslavu 75 rokov nezávislosti Indie.

“Spracovaná surovina sa vrátila späť na tú loď a tá odplávala bez určeného cieľa. Uprostred mora však cieľovú destináciu dostala, zamierila svoj kurz a odplávala do New Yorku. Tak funguje vojna. Funguje zvláštnym spôsobom,” pokračoval viceguvernér.

Patra loď nepomenoval a žiadne ďalšie podrobnosti neobjasnil a ani veľvyslanectvo USA v Naí Dillí sa k danej situácii doteraz nevyjadrilo.

India, ktorá je tretím najväčším dovozcom a spotrebiteľom ropy na svete, sa od invázie na Ukrajinu stala jedným z najväčších dovozcov ruskej ropy, hoci predtým jej nakupovala len veľmi málo.

Rusko je tradične najväčším dodávateľom vojenského vybavenia pre Indiu a Naí Dillí ani neodsúdilo agresiu Moskvy voči Ukrajine, hoci vyzvalo na ukončenie násilia.

Momentálne to vyzerá to tak, že sa obchod rozbehol celkom slušne, nikto z indických predstaviteľov proti trendu neprotestuje. Veď prečo by to aj robili, keď sa im plní štátna kasa. Rusi sú tiež spokojní, svoju ropu predajú. Mimochodom začala tento obchod robiť už aj Saudská Arábia, ktorá od Rusov nakupuje enormné množstvá ropy, ktorú potom spracúva a predáva s dobrým ziskom ďalej. A hádajte komu. No predsa Američanom a Európskej únii. Takže presne tak (ne)fungujú proti ruské sankcie. Keby dnes vyhlásili celosvetovú súťaž hlúpejši vyhráva, môžeme sa s USA po bratský rozdeliť o prvú cenu.

Zdroj:  https://www.livemint.com/news/world/us-tells-india-that-indian-ship-used-to-reroute-russian-linked-fuel-to-new-york/amp-11660436665365.html

 

Na vaše komentáre k téme sa tešíme ďalšej stránke.

Similar Posts